Nosislavský terroir

Všechny vinohrady jsou v přírodním parku Výhon, kde je neuvěřitelná biologická rozmanitost díky svahům, mezím, spoustě remízků, námi budovaných kamenných mezí a obrovské práci. I mimo naše vlastní vinohrady. Za náš přístup jsme byli oceněni v soutěži Pestrá Krajina a stali se Farmou roku 2023. Drtivá většina našich vinohradů je ve svahu s až 20° sklonem a půdou se základem jílového, sprašového a vápenného podloží. Vinohrady jsou v průměru 20 let staré a nejstarší mají 30 let. Svahy máme orientované jižně až jihozápadně a kvůli nízkému množství srážek jsou keře nucené prorůst kořeny daleko hlouběji a z půdy si načerpat co nejvíce.

Příroda je pouze jedna

Náš přístup má základ v rozmanité krajině, absenci průmyslových hnojiv, pesticidů a systémových přípravků. Podstata bio vinařství je v prevenci. Snažíme se problémům předcházet, jinak totiž máme jen velmi málo možností, jak je řešit. Příroda to má vymyšlené i bez nás, my se jen snažíme žít s ní v souladu. Hrozny sbíráme ručně a děláme vše proto, abychom sklidili surovinu té nejvyšší kvality. Vyrábíme vlastní komposty, nepoužíváme závlahu a naše práce ve vinohradu spočívá ve svědomité péči a respektu k tomu, co nám příroda dala.

Tratě nosislavského vinařství

Přední hory

10 %

Sklon
svahu

403 mm

Ročních
srážek

J

Osvit
slunce

Jíl, spraš, vápenec typ půdy

Naše nejstarší a hlavní trať jsou přední hory. Velmi různorodá a rozmanitá krajina položená někdy v 15° svazích. Velmi dobře chráněná proti mrazům s krásnou čistě jižní expozicí. Z vinohradů jsou nádherné výhledy na Pálavu. Přední hory jsou pak domovem odrůd jako Chardonnay, Muškát Moravský, Aurelius, Merzling, Pálava, Ryzlink vlašský, Veltlínské zelené, Ryzlink rýnský, Cabernet Moravia, Cabernet Sauvignon, Solaris nebo Alibernet. Celkově pak vinohrady v přední hoře mají zhruba 6,5 ha. Nadmořská výška 231 m. n. m.

Revolníky

10 %

Sklon
svahu

426 mm

Ročních
srážek

JZ

Osvit
slunce

Spraš, jíl, písek typ půdy

Naše nejmladší vinice o rozloze zhruba 2 ha, která se po dekády nevyužívala jako vinohrad. Nově je to domovem našeho mladého Cabernet Sauvignonu, Pinot Noir, Satin Noir, Donau Veltlineru nebo Rinotu. Do budoucna snad i Pálavy. Velmi různorodá půda, část plochy je spraš, slín s vápencovými kameny, pískovec a to vše na základech vyschlého druhohorního moře. Velmi dobře větraná plocha s nádhernou expozicí na jihozápad. Nadmořská výška 234 m. n. m. Výsadba proběhla hlavně v roce 2022.

Padělky

3 %

Sklon
svahu

410 mm

Ročních
srážek

JV

Osvit
slunce

Spraš, černozem typ půdy

Jedna z našich starších tratí, v podstatě rovinatá plocha s mírnou expozicí k jihovýchodu. Celkově mají naše vinohrady v této trati rozlohu kolem 1 ha. Velmi otevřená plocha. Je domovem hned několika našich odrůd jako je Frankovka, Ryzlink Vlašský, trochu Cabernetu Moravia a hlavně pak našeho Cuvée Bellus, kdy je o výsadbu hned několika odrůd které rostou celou dobu společně. Hlavně je v našem Cuvée Bellus Chardonnay, Tramín, Aurelius nebo Pinot Blanc. Nadmořská výška je 233 m. n. m. Výsadba hlavně v roce 2003.

Kozelky

7 %

Sklon
svahu

460 mm

Ročních
srážek

JV/JZ

Osvit
slunce

Spraš, jíl typ půdy

Spíše naše starší vinohrady, hlavní výsadby proběhly v letech 2003-2005. Hlinitější půda lehčího typu. Poměrně vzdušná plocha odvětrávaný hlavně větry z jihu. Expozice je od Jíhovýchodní až po Jihozápadní. V Kozelkách najdeme pak hlavně naše vinohrady Svatovavřineckého, Pálavy, Pinot Noir nebo i část Cuvée Bellus a trochu Muškátu Moravského. Celkově má pak rozloha našich vinohradů v Kozelkách zhruba 1 ha. Nadmořská výška je 212 m. n. m.

Staré hory

9 %

Sklon
svahu

448 mm

Ročních
srážek

JV

Osvit
slunce

Spraš, jíl typ půdy

Naše novější trať kde jsme obnovili dlouhé dékady zanedbávanou plochu kde po staletí vinohrady byly. Trať je primárně domovem našeho Ryzlinku rýnského s rozlohou kolem 0,5 ha. Jde hlinitější půdu v poměrně prudším svahu s expozicí primárně na Jihovýchod. Vinohrad je velmi dobře chráněný od severu hustým porostem akátů. Velmi teplá a jednolitá poloha. Nadmořská výška 248 m. n. n.

Historie našeho vinaření

Minimum zásahů a přirozenost

Zakládáme si na spontánním kvašení bez přidaných kvasinek, s minimální dávkou síry a maximální snahou ukázat, jak je víno pestré a rozmanité. Víno je totiž spíše uměleckým dílem a ne výrobkem z linky. Chceme být pro víno průvodcem, ne mu diktovat, jak má chutnat. Je pro nás naprosto zásadní, aby byl v každém víně rozpoznatelný místní terroir, nepřekrytý látkami, které jsou v dnešní době často do vína přidávané a doplňované. Všechna vína máme z vlastních vinic, bez nich bychom byli sice výrobci, ale ne vinaři. Zkuste sami ochutnat.

Od Vlašáku po Pinot

Zaměřujeme se na pěstování odrůd, které mají v regionu svůj historický původ a význam. Mezi ty hlavní patří Ryzlinky vlašský a Rýnský, Pálava, Veltlínské zelené, Frankovka a Cabernet Moravia. Od počátku našeho vinařství pěstujeme i další odrůdy, na které jsme také hrdí. Obzvlášť naše Chardonnay, Cabernet Sauvignon nebo Pinot Noir. Moc rádi si hrajeme s rosé víny nebo s Cuvée, jako je třeba Nosislavský ryšák, La Guerre, Černý samet a oblíbený Bellus. Mimo jiné stále více tíhneme k naturálním vínům, nefiltrovaným, oranžovým a Petnatům. Vždy cílíme na čistotu chuti a zachování přirozenosti.

PROZKOUMAT V E-SHOPU

Želé, mošty a skvělý burčák

Naše vinařství, to není jen víno. Ve volném čase také vaříme želé z hroznového moštu, nebo ho jen tak pasterujeme, pražíme dýňová jádra, pořádáme řízené degustace, provozujeme vinařský dvůr, děláme višňák a vymýšlíme, čím bychom vás ještě potěšili. Neustále pracujeme na vylepšování postupů a snažíme se budovat ještě větší respekt k přírodě. Na podzim u nás ve dvoře koupíte i výborný burčák. Ostatně v září a říjnu máme otevřeno denně od 10 do 20 hodin. Degustace a soukromé akce pro vás rádi po domluvě uděláme téměř kdykoliv.

PROZKOUMAT V E-SHOPU

Malebný vinařský dvůr

V létě a na podzim se u nás můžete zastavit a užít si vinařský dvůr. Běžně pořádáme řízené degustace, firemní akce, svatby nebo večery s živou hudbou a spoustu dalšího. Vše v prostředí romantického vinařského dvora, kde se budete cítit jako doma. Vojta vám uvaří skvělé jídlo a Natálka zlepší náladu svým úsměvem. Vždy se pro Vás snažíme najít ty nejlepší možné lokální suroviny jaké naše okolí nabízí. Atmosféra našeho dvora se nedá popsat na pár řádcích, ale až se k nám podíváte, pochopíte. Ubytování v okolí pro vás bez problému zajistíme. Po domluvě vám dvůr rádi otevřeme i mimo běžnou dobu.

VÍCE O DVOŘE

30 let rodinného vinaření

Vinařství založili Karel a Milada Válkovi v roce 1991, kdy se rozhodli vydat cestou organického pěstování. Z několika řádků se vinařství rozrostlo na 11 hektarů, přibyly višňové a meruňkové sady i produkce dýní. O vinařství se dnes stará celá rodina a několik zaměstnanců. Kromě vína, kterého vyrobíme za rok bezmála 50 tisíc litrů, se věnujeme i degustacím, pořádání komorních hudebních akcí a zušlechťování vinařského dvora. Milada a Karel ušli obrovský kus cesty, jejíž pokračování nyní leží v rukou mladé generace.

Opravdu rodinné vinařství

Zakladatel vinařství Karel začal s přírodním přístupem k pěstování po zkušenostech s chemickými koktejly v bývalém JZD. Dnes pečuje o všechny naše vinohrady. Netrvalo dlouho a připojila se k němu i Milada, aby dala vinařství pevnější cíle, směr a na dlouhé roky byla jeho enoložkou. Díky neuvěřitelné síle a odhodlání zakladatelů se vinařství podařilo stále rozvíjet. Později se zapojil i nejmladší člen rodiny Vojta, který je enologem dnes. Na jeho cestě mu pomáhá Natálka a je mu neochvějnou oporou. V rodinném vinařství dělají často všichni tak trochu všechno, ale každý přesně ví, v čem je nejlepší. Někdy i rodina potřebuje pomoct a tak moc děkujeme všem, kteří nám na naší cestě pomáhají.

Jsme vinaři tělem i duší. Snažíme se do vína zasahovat jen minimálně a nechat toho co nejvíce na přírodě. Do vína chceme otisknout náš terroir a podle toho přistupujeme i k přírodě. Udržitelně a maximálně šetrně. Každé víno je totiž umělecké dílo. Od péče o vinohrad přes sběr až po jednotlivé maličkosti ve školení vína, vždy usilujeme o co nejpřirozenější, nejpoctivější a nejčistší výsledek. Víno je životní styl.

Objevte u nás kouzlo Jižní Moravy

Všechno co děláme, děláme pro vás, naše hosty, pro zachování zdravé krajiny, pro udržení života na vesnici a pro ty neopakovatelné zážitky. Nic nás nedělá šťastnějšími, než když můžeme s vámi sdílet energii našeho vína a lokálního jídla. S naprostým nasazením a odhodláním přistupujeme ke každé činnosti, kterou děláme. Protože víme, že bez vás by nic z toho nemělo smysl. Chceme prožívat každý okamžik s vámi, ať už je to u nás ve dvoře, při degustacích nebo jen tak, při skleničce vína. Víno pro nás není jen nápoj, ale životní filosofie a tradice, kterou všichni společně předáváme dál.

Doporučené čtení z blogu

Co je to Pet-Nat ?

Zábavný, jemně perlivý, nefiltrovaný, osvěžující, neotřelý, prudce pitelný. To vše vystihuje jeden z velice populárních perlivých nápojů posledních let. Co to vlastně je ten Pet-Nat a v čem tkví kouzlo těchto oblíbených bublinek?  Označení Pet-Nat pochází z francouzského “pétillant naturel”, což v překladu znamená “přírodně perlivý”. Pet-nat je víno, které vzniká pouze pomocí primární fermentace, […]

Ideální vinařství pro firemní akci s nezapomenutelnou atmosférou

Pozdvihněte vaši firemní akci na zcela novou úroveň díky nezapomenutelnému prostředí vinohradů a vinařského dvora. Naše rodinné vinařství nabízí idylické prostředí a celou řadu služeb, které udělají z vaší firemní akce nezapomenutelný zážitek pro všechny. Prostředí Nádherné prostory pro firemní akce, originální klidné prostředí a prostory s kouzlem domácí atmosféry s venkovním i vnitřním posezením. […]

Svatební ráj v srdci vinic: Objevte dokonalé místo pro váš nezapomenutelný den

Představte si svatební den obklopený zelenými vinicemi, romantickým prostředím a skvělým vínem. Uděláme z vašeho velkého dne nezapomenutelný zážitek. Naše rodinné vinařství skýtá nejen nádherné svatební prostory, ale také celou řadu služeb, které zajistí, že váš svatební den bude dokonalý. Jak svatební den probíhá a co všechno u nás můžete zažít? Romantické svatební místo uprostřed […]

Join the Winelovers club

Get the latest news and a bunch of benefits. Join the thousands of wine enthusiasts from our winery and get a club discount of 5% on all purchases in the e-shop over CZK 2,000.