Jak si správně vybrat víno

Vybrat sprvávné víno je skutečně o umění. To ale neznamená, že je to nereálné. S několika základními znalostmi a užitečnými tipy se můžete stát pravým odborníkem na víno.

Nejprve si ujasněte, jaký druh vína hledáte. Chcete víno s vyšším nebo nižším obsahem alkoholu? Jakou hledáte chuť? Sladší? Sušší? Chcete víno aromatické nebo naopak minerální? Máte už zkušenost s konkrétními odrůdami které Vám chutnají a nebo ještě lépe s konkrétními vinaři či vinařskými styly? Nebuďte ale při výběru konzervativní. Pokud jste někdy pili Chardonnay a to Vám nechutnalo, neznamená to, že Vám nebude chutnat žádné Chardonnay. Spíše popisujte chutě obecně a co od vína očekáváte.

Není totiž Chardonnay jako Chardonnay. Zjistěte si tedy napřed co Vám chutná nebo pokud víno není pro Vás, tak ideálně co chutná obdarovanému. Základní výběr vína se dá rozdělit do následujících kategorií, podle toho, kde víno reálně nakupuji.

  1. Víno nakupuji v supermarketu nebo obchodě bez obsluhy a odborníka přímo na víno. V takovém případě je nejlepší použít aplikaci Vivino, nebo se řídit podle toho co již znáte. Například máte svého oblíbeného vinaře nebo značku vína, tak běžte do toho, co znáte. V supermarketu bych se do experiementování spíše nepouštěl, protože to často může být jak na minovém poli.
  2. Víno nakupuji u vinaře, v dobré vinotéce, nebo v jiném specializovaném obchodě. Pokud nejste odborníci, vůbec se nebojte jít do místa, kde Vám někdo s výběrem poradí a pomůže. Popište obsluze chuť vína kterou hledáte a ona Vám pomůže najít to správné víno, nebo Vás minimálně nasměruje.

Na moravských a českých vínech z etikety vyčtete spoustu informací, bohužel ze světových nevyčtete téměř nic. Jen u nás je z nějakého důvodu tento trend dávat na etikety zbytečně mnoho informací, přesto, že jsou o chuti vína nic neříkající.

Často se můžete setkat s tím, že chcete vybrat víno podle tzv. přívlastku. Tedy ať je to aspoň pozdní sběr a naopak u zemského vína si třeba řeknete, že je to méně kvalitní. To bohužel není pravda. Pozdní sběr nemusí být kvalitnější než moravské zemské a stejně tak výběr z hroznů nemusí být v zásadě lepší než pozdní sběr. Proč? Podívejte se na jednoduché vysvětlení.

Všeobecně se dá říct: Buď přesně vím co hledám a vínu rozumím, tedy dokáži z pouhé lahve odhadnout o jaké víno se bude jednat. Znám totiž ty vinaře, konkrétní odrůdy, informace na etiketě mi také spoustu věcí řeknou a díky tomu se můžu velmi snadno rozhodnout.

Pakliže vínu nerozumím, nebo se nepovažuji za opravdu zkušeného znalce, mám možnosti v zásadě 3:

  1. Půjdu někam, kde mi poradí a pomůžou s výběrem, například do vinného baru, specializované vinotéky nebo ideálně přímo za mým oblíbeným vinařem.
  2. Použiji aplikaci Vivino, která mi trochu pomůže se zorientovat ve výběru, ale není ani zdaleka tak spolehlivá a dobrá jako osobní rada.
  3. Vyberu víno na slepo, protože mi na tom co piji nebo rozdávám v zásadě nezáleží.

 


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..