České vinařské soutěže: Prestižní záležitost, nebo drahý špás?
Vinařských soutěží v České republice rozhodně není málo a pro řadu vinařů i milovníků vín bývají důležitou událostí, na kterou dlouho rádi vzpomínají. Otázkou ale je, jak moc se účast na těchto akcích reálně vyplatí. V drtivé většině případů se k ní totiž vážou až překvapivě vysoké náklady. Pojďme se na ně podívat:
Jeden přihlášený vzorek vyjde vinaře na 500-1 000 Kč, do vzorku se počítá zpravidla 3-6 lahví, které dodává na vlastní náklady. K tomu se často připočítává ještě poplatek za registraci do soutěže. V případě neúspěchu jste zkrátka přišli o peníze, pokud máte štěstí a víno vyhraje nějaké ocenění, platíte dál. Drtivá většina soutěží si totiž sama tiskne medaile (pravděpodobně s nákladem cca 0,01-0,05 Kč), které následně distribuuje za cenu okolo 2 – 3,5 Kč za kus. Za šarži o 2 000 lahvích tak dáte dalších 6 000 Kč jen za nálepky.
K soutěžím se často pojí také výstavy, na kterých si vinař může postavit stánek a svá vína odprezentovat. Ani samotný stánek ale není nijak levná záležitost, může bez potíží stát i 15 000 Kč. Někdo by namítl, že jde přece o propagaci a vynaložené peníze se vrátí ve výdělku. To ale bohužel vždy neplatí. Pro pořadatele těchto akcích jsou totiž velkým zdrojem příjmů právě samotní vinaři. Kvůli tomu bývá velmi nízké vstupné, často doprovázené poměrně chabou propagací.
Tato kombinace přiláká spíš návštěvníky, kteří se o víno tolik nezajímají a ani do něj nijak zvlášť neinvestují. Jaký je tedy výsledek takové akce? Spíše rozpačitý. Za investici v řádech tisíců i desítek tisíc získáte s trochou štěstí nálepku, která je sice otázkou prestiže, ale poměrně draze vykoupenou.
Možná si říkáte, že takhle věci zkrátka fungují a nemá tak cenu se nad nimi pozastavovat. Není tomu ale tak, nebo by alespoň nemuselo být. Pro srovnání nemusíme chodit daleko, podívejme se na sousední Rakousko. Soutěže jsou zde mnohem větší, s lepší propagací. Vstupné je ovšem vyšší, což zvyšuje úroveň celé akce. Dražší vstupenka totiž pravděpodobně odradí návštěvníky, kteří se na soutěže chodí místo degustace spíš napít.
Poplatky za registraci i počty dodaných lahví jsou s českými soutěžemi víceméně shodné, zásadní rozdíl ale spočívá v ceně medailí. Ta je v Rakousku výrazně nižší, například okolo 0,5 Kč za nálepku. V porovnání s cenou českých medailí je rozdíl až šokující. Takto organizovaná soutěž je vůči vinařům daleko přívětivější a nečerpá tolik z jejich peněz. Následná výstava vín je potom lepší příležitostí k propagaci produktů návštěvníkům, kteří dobré víno opravdu ocení.
Samozřejmě nechovají se tak všechny soutěže v ČR a existují světlé výjimky, kdy je jak propagace, tak celý koncept soutěže správně nastavený a organizace soutěže je skvělá! Jedním z našich často oceňovaných vín z podobných akcí je například naše Cuvée Bellus.